Megnyitotta kapuját a Magyar Természettudományi Múzeum legújabb vándorkiállítása a Vármegyeházán.
Az Attila örökösei – A hunoktól az Árpád-házig című történeti embertani és archeogenetikai tárlat több kultúrát és korszakot foglal magában. Közöttük az összekötő kapcsot a Kárpát-medence jelenti, ahol három keletről érkezett nép (hunok, avarok és magyarok) nemcsak megtelepedett, de jelentősen befolyásolta a középkori Európa történetét. A hunok, az avarok, a honfoglaló magyarok és besenyők embertani és archeogenetikai kutatásának eredményeit egy-egy, konkrét régészeti ásatásról származó embertani leleten keresztül külön egységekben mutatja be a Magyar Természettudományi Múzeum.
A kiállítás dióhéjban ismerteti a történeti embertan, az archeogenetika és az arcrekonstrukció készítés alapjait. Ezt követően a látogatók megismerhetik a modern tudományos kutatások irányait, szempontjait és lehetőségeit. A kiállítás az egyelőre feleletre váró kérdésekre a lehetséges válaszokat gondolatébresztő jelleggel, feltételes módban fogalmazza meg. A koponyák többségéhez arcrekonstrukció társul. Az újraalkotott arcok között megtalálható két Árpád-házi dinasztiából származó leszármazott, III. Béla király (1172–1196) és Béla macsói herceg arcmása is. A tragikus kegyetlenséggel lekaszabolt Béla herceg (†1272) arcrekonstrukciója újdonságnak számít.
A tárlat április 6-án költözött be a balassagyarmati Vármegyeháza dísztermébe, amely május 5-ig várja a látogatókat hétfőtől péntekig 14 és 17 óra között, illetve szombat-vasárnap délelőtt 10 órától 16 óráig.
A belépődíj 500 Ft/fő, azonban balassagyarmati lakcímkártyával és balassagyarmati iskolák, óvodák részére ingyenes!
Csoportok részére a kiállítás hétköznapokon délelőtt is megtekintethető előzetes regisztrációt követően. Regisztrálni a rendezvenybgy@gmail.com e-mail címen lehet.