Rendkívüli operaesttel és emléktábla elhelyezéssel is megemlékeztek a nemzetközi hírű operaénekes, rendező, színész és műfordító Gábor Józsefről halálának 95. évfordulóján a Holokauszt 80 emlékévhez kapcsolódó városi programsorozat részeként.
Az emléknap a balassagyarmati születésű Gábor József, eredeti nevén Gráber József színész, operaénekes, rendező, műfordító emléktáblájának felavatásával indult egykori szülőháza helyén, az Oktatási Művelődési Központ és Könyvtár Árpád utcai homlokzatánál.

Az avatóceremónián Csach Gábor polgármester elmondta a Hagyományőrzők Civil Társasága hívta fel a figyelmet rá, hogy Gráber Józsefnek idén két kerek évfordulója is van: 145 éve született október 15-én, május 14-én pedig halálának 95. jubileuma adta az apropóját az emléktábla állításának. Kiemelte: A tenor operaénekes Balassagyarmat legfontosabb színházi személyisége volt, aki az opera világát tekintve is egyedülállónak számít.
– A török pusztítás után jelentős zsidó népesség telepedett le a városban, amely sajnálatos módon a 20. század szörnyű katasztrófájában megsemmisült, de a több százéves gyarmati zsidóság históriájának köszönhetően olyan zenészek maradtak meg a köztudatban, akiket mai napig a város leghíresebb szülöttei között tartunk számon. Ezek a muzsikusok otthonosan mozogtak a komolyzene, a magasművészetek és a könnyűzene világában is. Elég csak Kondor Ernőre, a nótaszerzőre, Rózsavölgyi Márkra, a csárdás atyjára, Petőfi barátjára vagy a nemzetközi hírű Gráber Józsefre gondolni – fogalmazott a városvezető.

Ezt követően Bauer József, a Balassagyarmati Zsidó Hitközség elnöke idézte fel a Holokauszt 80 emlékévhez kapcsolódó városi eseményeket. Visszaemlékezett, hogy áprilisban nagysikerű helytörténeti sétát tartottak a lakosság bevonásával az egykori gettókban és zsidó emlékhelyeken, a temetőben pedig emlékműsor keretében ismerkedtek meg a balassagyarmati zsidóság történetével és a Holokauszt rémtetteivel. Kiemelte, hogy egész évben szeretnék bemutatni mind a mai, mind a Holokauszt előtti zsidóság eseményeit, megismertetni a lakossággal mit tettek a városért őseink. Ezért a közeljövőben is számos programmal készülnek. Nyáron diákmenet indul a Nyírjesbe, június 16-án Holokauszt megemlékezéssel készülnek a zsidó temetőben, míg ősszel is számos rendezvény vár az érdeklődőkre.

A beszédek elhangzását követően Csach Gábor és Bauer József leplezte le az emléktáblát, ahol a résztvevők elhelyezték koszorúikat.
Az emlékest programjai a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészti Iskolában folytatódtak, ahol ünnepi beszédet mondott Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója, az emléknap fővédnöke. Hangfelvételről Gábor József tenor produkcióit idézték meg, de fellépett Nógrádi Gergely Madách-díjas operaénekes, író, Takács Lilla operaénekes és Barta Enikő énekművész, valamint a Balassagyarmati Dalegyletet is. Zongorán közreműködött Kocsis Anna és Kósa József. A művészeti iskola galériáján kamarakiállítás is nyílt.
A program megvalósulását Balassagyarmat Város Önkormányzata, a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészti Iskola, a Balassagyarmati Zsidó Hitközség, a Kertész István Alapítvány, a Hagyományőrzők Civil Társasága támogatta.
Sümegi Tamás fotói