Cipruson teljesítette nyári szakmai gyakorlatát az NVSzC Szent-györgyi Albert Technikum tizenkét, sport, informatika és távközlés, illetve az egészségügy ágazataiban tanuló diákja. Az Erasmus+ szakképzési mobilitási program keretében a szakmai tudásuk bővítése mellett a nyelvi készségeiket erősítették a fiatalok. Mindemellett bővültek a kulturális ismereteik és önállóságot is tanultak a szigetországban.
Kalóz Erika, a balassagyarmati tanintézet tanára elmondta: kolleganőivel, Mics Sylviával, Major Krisztina Katalinnal és Dienes Katalinnal két, sport ágazaton tanuló, három informatika és távközlés ágazatos és hét egészségügy ágazati képzésben lévő diákjukat kísérték el a külföldi szakmai tapasztalatszerzésre.
Az informatikusok az A. Ecotech LTD-nél internetbekötéssel és routerek előkészítésével, telepítésével foglalkoztak délelőttös munkarendben, foglalkozott Páfoszon és annak agglomerációjában. A rájuk bízott irodai, raktári és hálózatépítési, javítási és szerelési feladatokat a balassagyarmati fiatalok példásan teljesítették.
A sportos diákok egy edzőteremben kaptak munkát: az edzések megtartásában vettek részt, s egyebek közt testtartásjavító feladatokat végeztettek a vendégekkel. Használták és bemutatták a gyakorlatokhoz szükséges eszközöket, s kiemelt figyelmet szenteltek a vendégek folyadékfogyasztására és egészséges táplálkozására is.
Az ápolók a Blue Cross Medical Center magánkórházában teljesítették feladataikat. Ez a kórház Páfosz városának és agglomerációjának fekvőbeteg ellátását szolgálja. A tanulók feladatai közé tartozott a mindennapi alapápolási feladatok elvégzése és a betegek környezetének fertőtlenítése.
Olyan szakápolói feladatokat, mint a vérvétel, az infúziós terápia, a subcutan injekciók beadása, az EKG vizsgálat, a perifériás vénakanülök bekötése, vagy a műtött betegek állapotának felügyeletébe is. Az intézmény mentora még arra is lehetőséget biztosított számukra, hogy a műtőben beöltözzenek és a titoktartás szabályait betartva megtekinthessenek műtéti beavatkozásokat. Ezen alkalmak során a műtétet végző orvosok röviden összefoglalták az invasiv beavatkozások lényegét, folyamatát. Feladataik között szerepelt nemcsak a betegekkel, hanem a hozzátartozókkal történő hiteles kommunikáció is.
Kalóz Erika elmondta azt is, hogy a programra jelentkezettek előzetesen elkészítették saját Europass önéletrajzukat és motivációs levelüket, kiválasztásukban pedig nagy szerepe volt annak, hogy video-hívásban miként kommunikáltak a ciprusi partnerrel. A Szent-györgyiben a kiutazókat szakmai-, lélektani-, és kulturális értelemben is felkészítették az utazásra és a kinti életre, a szülők pedig két alkalommal is találkoztak előzetesen a kísérőtanárokkal. Egyeztették kölcsönösen az elvárásaikat és megbeszélték a kapcsolattartás lehetőségét.
A kiutazó tanulók nagy része először utazott repülőn, a kísérő tanároknak így a légiközlekedéstől a mindennapi munkába eljutáson át sokféle dologban kellett segítséget nyújtani. Mindemellett a ciprusi partnerrel együtt változatos szabadidős tevékenységekről is gondoskodtak.
Külön örömmel fogadták a résztvevők, hogy az apartman szállásaikhoz medencék is tartoztak, melyet kedvükre használtak, de előnyben részesítették a Földközi- tengerben történő fürdőzést. A diákok önellátóak voltak, az étkezést maguknak kellett megoldaniuk, így gyakorolhatták a takarékosság és a főzés művészetét is.
Páfosz látnivalóin túl a csoport meglátogatta Aphrodité fürdőjét, a Lara Bay nevű öbölben pedig még teknősfészkeket is láthattak. Felejthetetlen élményként marad meg a balassagyarmati diákok számára a luxushajón tett kirándulás, mindaz, ami Ciprus történelméről, kultúrájáról hallottak, s a helyi ételek, amelyeket kóstoltak. Napi kommunikáció munkanyelvük az angol volt, emellett számos görög szót, kifejezést is elsajátítottak.