spot_img

Bicentenáriumi kiállítás őrzi a múzeumalapító emlékét

2024. dec. 11.

Nagy Iván akadémikus, történész születésének 200. évfordulója alkalmából nagyszabású szakmai konferenciát rendeztek. Az emlékév záró akkordjaként megnyílt a Palóc Múzeum új időszaki kiállítása is, mely a múzeumalapító élete, munkássága előtt tiszteleg.

Nógrád fia, Nagy Iván címmel rendezett be új időszaki tárlatot a Magyar Nemzeti Múzeum Palóc Múzeum.

Az emlékkiállításon először Csach Gábor városunk polgármestere mondott köszöntőt, majd a tárlatot Debreczeni-Droppán Béla történész-levéltáros, a Magyar Nemzeti Múzeum főmuzeológusa nyitotta meg, amit Harth Tamás András, a MNM Palóc Múzeum főmuzeológusa ajánlott a nagyérdemű figyelmébe.

A történész kiemelte: a kiállítás négy fő téma köré épül, mely Nagy Iván életútját tárja fel, életének főbb állomásait az általa készített napló alapján dolgozták fel. A kiállítási anyag bemutatja, hogyan vált Nagy Iván Nógrád fiává, bemutatja gyermekkorától kiindulva az 1848-49-es forradalom és szabadságharcban betöltött szerepét, illetve a tudományos életben folytatott munkásságát is rekonstruálja. Az utolsó korszak az, ami Nógrád vármegye szempontjából fontos, hiszen a hazatérését, a közügyekben végzett feladatait tárja fel. A történész végül hangsúlyozta, hogy Nagy Iván meghatározó szerepet töltött be az intézmény létrejöttében a Nógrád Vármegyei Múzeumi Társulat megalapításával és neki köszönhető, hogy felépült az idén 110 éves múzeumpalota.

Az emlékév jegyében megnyílt tárlatot követően a Magyar Tudomány Ünnepéhez kapcsolódó konferencia vette kezdetét a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottsága és az MNM Palóc Múzeum közös rendezésében.

A konferencia előadásai idén Nagy Iván életéhez, munkásságához, valamint a családfakutatások recens eredményeihez kapcsolódtak. A tudományos eseményen több szakember érdekes előadásain keresztük ismerhették meg a jelenlévők Nagy Iván életét, munkásságát.

A múzeum részéről előadást tartott Dr. Lengyel Ágnes múzeumigazgató, aki Nagy Iván etnográfiai tevékenységét tárta fel, de felszólalt Paluch Norbert muzeológus és Fábri Gábor múzeumpedagógus is. A rendezvényen Babicz Beáta klasszikus gitáron működött közre, míg Szabó János táncos, énekes, néptáncpedagógus Nagy Iván népdalgyűjtéseiből adott elő egy csokorra valót.

Sümegi Tamás fotói

Legújabb cikkek

Programok