Cseh Tamás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar zeneszerző, énekes, színész, előadóművész, rajztanár indián kultúra iránti rajongásának állít emléket és az indián lét szépségét mutatja be a Petőfi Irodalmi Múzeum Cseh Tamás Archívum Gyűjteményéből összeállított kiállítása, amely a Madách Imre Városi Könyvtárba költözött.
Cseh Tamás a magyar indiánozás egyik legismertebb alakja, életét és művészetét meghatározta az indián kultúra iránti vonzódása, Füst a szemében volt az indián neve. Kiemelt szerepet játszott életében az elvonulás, a gondolatainak és érzéseinek szabad folyása. Társaival 1961-ben a Bakony hegység egyik eldugott völgyét „indián területté” nyilvánították, ettől kezdve minden évben indiántábort szervezett itt, és elmélyült kutatást folytatott barátaival választott törzsük történetéről.
Erre az indián mivoltára utal a Petőfi Irodalmi Múzeum Füst a szemben elnevezésű kiállítása, amely hétfő este nyitotta meg kapuját a publikum előtt a Madách Imre Városi Könyvtár galériáján.
A rendezvényen Vitéz Kata, a könyvtár intézményvezetője köszöntötte a megjelenteket, majd a tárlatot Csach Gábor művészettörténész, városunk polgármestere ajánlotta a közönség figyelmébe. Beszédében a magyar indiánság kezdeteire, a Cseh Tamás előtti időszakra evezett vissza. Felidézte Xántus János etnográfus alakját, aki részt vett az 1848-as forradalomban. Kezdetben menekült: egész Európán keresztülutazott, majd Londonban kötött ki, végül 1852-ben Amerikába hajózott. Állítólag Karl May, a Winnetou és más kalandregények német szerzője róla mintázta a világhírű prérihős, Old Shatterhand alakját.
Baktay Ervin személye is szóba jött a magyar indián élet kapcsán, aki szintén etnográfus volt és 1931-ben alapította meg, majd egészen 1955-ig vezette a dunai indiánok közösségét. Az általa alapított dunai indiánok egészen 2005-ig táboroztak a Duna szigetein, míg Cseh Tamás bakonyi indiánjai mind a mai napig évente kétszer tábort ütnek, hogy az autentikus indián életmód szerint éljenek, megvívják harcaikat, elszívják a békepipát.
Érdekességként elmondta, hogy Cseh Tamás indiános rajzaiból kötet, meséiből animációs film született és számtalan indián dalt is készített Bereményi Gézával közösen. Mint fogalmazott a kiállítás az indiántáborok emlékeit idézi, továbbá erősíti a bennünk élő szabadságvágyat és a természetszeretetet.
Az est hangulatát Cseh Tamás – Bereményi Géza művekkel koronázta meg a Smokin’ Sofa.
A kiállítás május 16-ig tekinthető meg a könyvtár galériáján.
(zábrádi)
Sümegi fotó