spot_img

Emléknapot tartottak Jobbágy Károly tiszteletére

2024. okt. 7.

Születésének 103. és halálának 26. évfordulója alkalmából emlékeztek meg a kétszeres József Attila-díjas költőről, műfordítóról, a „könyvtáros tanárról” a balassagyarmati temetőben.

Százhárom éve született Jobbágy Károly, József Attila-díjas költő, műfordító, tanár. Városunkban hagyományos eseménynek számít, hogy május végén, immár huszonöt éve töretlenül, a költő születésnapja alkalmából a Balassagyarmatot több alkalommal rímbe szedő alkotóra emlékezik az utókor. Nem volt ez másként idén sem, hiszen az irodalmár sírjánál a napsütéses hétfő délután egy kis közösség gyűlt össze, hogy fejet hajtson emléke előtt.

A költő városi temetőben található nyughelyénél először Herczeg Hajnalka, a Jobbágy Károly Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntötte az egybegyűlteket és idézte fel a költő alakját.
– Már 25. éve állunk itt Jobbágy Károly költő sírjánál. Az emlékezés csendes és szinte baráti, mert csak néhányan és egyre kisebb számban van köztünk olyan, aki személyesen is ismerhette Őt, a költő tanárt, vagy ahogy az Eötvös Gimnáziumban tartják: a könyvtáros költőt, aki sok szállal kötődött Balassagyarmathoz és végső nyughelyéül is ezt a várost választotta – emelte ki az alapítvány elnöke.

Elmondta, hogy a költő élete során sok helyzetet megélt: volt lelkes ifjú titán, aki lobogott az eszmékért, elhurcolt, hadifogságba került költő, a félreállított alkotó, a lobogó szerelmes, a megtört szívű tanár, aki a magánélet és a bensőséges irodalom felé, a tanítás, a könyvtár, valamint a műfordítás felé fordult.

Hozzátette: – 1963-tól kapott lehetőséget a megjelenésre, így eljuthatott a közönséghez és máig él az emlékezete. 14 ónálló kötettel, 20-nál is több antológiában versekkel és sok műfordítással, valamint a nevét viselő alapítvánnyal van jelen az életünkben. A kuratóriumi elnök továbbá megemlékezett a költő feleségéről, Jobbágy Károlyné András Katalinról. Mint mondta Kati néni kiváló tanár és elismert szakember volt, minden tőle telhetőt megtett azért, hogy mi, a Balassagyarmaton élők a Jobbágy Károly Alapítvány által is ismerjük és megőrizzük a költő verseit és támogassuk új szerzők írásait, megjelenését. Továbbá kiemelte, hogy az elmúlt években az alapítvány több mint 40 könyv megjelenését és bemutatását támogatta itthon, a Felvidéken és Erdélyben, irodalmi kávéházakat, versmondó versenyeket, ’56-os megemlékezéseket szervezett.

Ezt követően Vitéz Katalin, a Madách Imre Városi Könyvtár igazgatója mondta el ünnepi gondolatait. Beszédében Jobbágy Károly és a könyvtár kettős kapcsolatára világított rá.

– Egyfelől gondolhatunk a költőre könyvtárosként: ez a hivatás 23 év tanítás után talált rá az Eötvös Gimnáziumban, és „egy utolsó öregkori szerelemként” emlékezett rá. Másfelől a költő élete és szellemi öröksége számos ponton összekapcsolódott a Madách Imre Városi Könyvtárral, amit megannyi emlékezetes pillanat őriz a korábbi évtizedekből – fogalmazott a könyvtár vezetője. Hozzátette, hogy az évkönyvükben és a Honismereti Híradóban is számos írás őrzi a költő emlékét.

– Az intézmény mindenkori vezetői szívügyüknek tekintették a költő emlékének ápolását. Az idei esztendő egy új mérföldkő a könyvtár életében. Korábban az alapítvány által végzett tevékenység intézményünk kötelékeiben folytatódik tovább. Munkatársaimmal együtt azon dolgozunk majd a jövőben, hogy új ötletekkel, innovatív programokkal megismertessük Jobbágy Károly örökségét a fiatalabb generációk képviselőivel is – hangsúlyozta Vitéz Katalin.

Végezetül Herczeg Hajnalka átadta az alapítvány kezelését a Madách Imre Városi Könyvtárnak, hogy intézményesített keretek között, új tervekkel vigyék tovább az örökséget.

A megemlékezésen a hagyományokhoz hűen Jobbágy Ilona, a költő lánya is részt vett, aki egy virágcsokorral köszönte meg Herczeg Hajnalka több éves munkáját.

A Jobbágy Károly Alapítvány és a Madách Imre Városi Könyvtár szervezésében életre hívott eseményen Herczeg Hajnalka, a Jobbágy Károly Alapítvány kuratóriumi elnöke, a Madách Imre Városi Könyvtár képviseletében Vitéz Katalin intézményvezető, valamint az önkormányzat részéről Csach Gábor polgármester és Frankó Viktória önkormányzati képviselő helyezték el az emlékezés virágait.

Zábrádi Dorottya
Sümegi Tamás fotói

Legújabb cikkek

Programok