Legmagasabb szintű döntéshozó testülete, küldöttgyűlése előtt köszöntötte az országos szakmai tanulmányi versenyeken dobogós helyezéseket elért tanulókat és a kiemelkedőként elismert nógrádi duális képzőhely vezetőjét a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK) salgótarjáni székházában.
Tordai Péter, az NKIK elnöke köszöntőjében arról beszélt: büszkeségre okot adó tény, hogy a szakmai tanulmányi versenyek idei döntőiből két arany- és egy ezüstérmet hoztak el tehetséges nógrádi fiatalok. A szakmai versenyek történetében ez egyedülálló eredmény nógrádi tekintetben – hangsúlyozta.
Mint a gazdasági kamara elnöke kiemelte: már az NKIK által szervezett területi előválogató is rekordot hozott, idén több mint 200 nógrádi fiatal mérette meg magát. Innen nyolc tanuló jutott a középdöntőkbe, ahonnan hárman aztán az érmekig meneteltek. Tordai Péter azt is hangsúlyozta: komoly szakmai eredményt értek el a fiatalok, akik közül ketten egyaránt közel 100, egyikük pedig 470 versenyző közül került a legjobbak közé. Nincs megfelelőbb alkalom, mint az NKIK legmagasabb szintű döntéshozó testülete előtt és jelenlétében méltatni és köszönteni a sikereket elért versenyzőket – tette hozzá Tordai Péter.
Mint arról a kamara április végén már beszámolt: négy nógrádi siker született az idei Szakma Sztár Fesztiválon. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) együttműködve április második felében rendezte meg a Szakma Sztár Fesztivált a budapesti Hungexpo Kongresszusi Központban, mely esemény hagyományosan a Szakma Kiváló Tanulója Verseny és az Országos Szakmai Tanulmányi Verseny döntőinek is otthont adott.
A Nógrád Vármegyei Szakképzési Centrum (NVSZC) balassagyarmati Szondi György Technikum és Szakképző Iskolája tanulói közül ketten is az ország legjobbjai lettek: Koleszár Petra a divatszabó, Lakatos Attila Patrik pedig a gépjármű mechatronikus tanulók között lett aranyérmes. A diákok felkészítői Baranyiné Csernyik Csilla és Jancsó Ágnes, illetve Ihracska György voltak. Szakács Krisztina, a NVSZC Táncsics Mihály Technikumának tanulója a logisztikai technikusok között szerezte meg az országos második helyet, Herczeg Gabriella és Jakab Magdolna felkészítők segítségével.
Az eseményen került sor „Az év duális képzőhelye” díjak átadására is – a mikro- és kisvállalkozások kategóriájában nógrádi vállalkozó kapta az elismerést. A mestervizsga-elnökként is tevékenykedő Szandai Attila patvarci vállalkozó – aki képzettsége szerint festő, díszítő, mázoló és tapétázó szakember – 2017-ben tett mestervizsgát, míg 2018 óta mestervizsga-elnökként is aktívan tevékenykedik, mindemellett pedig folyamatosan ellát ágazati alapvizsga elnöki, vizsgafelügyelői feladatokat is. Tanulószerződés keretében festő, mázoló, tapétázó tanulókat oktatott, illetve elsők között csatlakozott a szakképzési munkaszerződéses rendszerhez szárazépítő szakmában. 2021-től az MKIK Szakképzési Kollégiumának tagja, egyike a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara meghatározó szakmai partnereinek.
A kiemelkedő eredményeket elérő fiatalokat, felkészítő pedagógusaikat, intézményeik vezetőit, továbbá a díjazott duális képzőhely vezetőjét személyesen köszöntötte az NKIK küldöttgyűlése keretében Tordai Péter elnök és Mihályné Balázs Melinda főtitkár. A gazdasági kamara legfőbb testülete ezt követően meghallgatta és elfogadta a tavalyi évről szóló beszámolókat és az idei évre vonatkozó terveket, továbbá határozott az alapszabály szükséges módosításáról és a kamarai választásokhoz kapcsolódó előkészületekről is.
Koleszár Petra úgy fogalmazott: a versenyen az iskolában tanultak alapján kellett teljesíteni, esetükben a további, kiegészítő tudás helyett inkább a kreativitáson volt a hangsúly. Többek között szabászati hulladékból és farmeranyagokból legalább két termék készítése volt a feladat a döntőben. Tudatosan készült a versenyre, a döntőben pedig sikerült nyugodtnak maradnia, véleménye szerint ez hozta meg a sikert számára. Bár a divat világát szeretné megtartani a folytatásban is az élete részeként, egészségügyi területen kíván továbbtanulni – tette hozzá.
Lakatos Attila Patrik ismertetése szerint bár a verseny maga esetükben is az iskolában elsajátítottakra alapult, a döntőben sokat számított és előnyt jelentett a saját érdeklődésből fakadó tudás és gyakorlat. A feladat összességében nem lepte meg, de kicsit nehezebb volt a vártnál. A fináléban főként az elektronika kapott hangsúlyt: önindító motort kellett szét- és összeszerelni, valamint különböző szenzorokat működésre bírni és tesztelni. Technikusi szintű képzésen kívánja folytatni tanulmányait, ezt követően egy ezen területen működő vállalkozás létrehozása a célja.
Szakács Krisztina úgy fogalmazott: kreativitást igénylő feladat várt rá a döntőben, melyet a kiírók szándéka szerint megoldani nem lehetett, így az abban rejlő probléma feloldására is szükség volt. A komplex és sokszínű feladatban megjelent a szállítmányozás, a raktározás, továbbá a vonalkódok és a GS1 Magyarország azonosítási szabványrendszer is. Tanulmányait az Óbudai Egyetem Salgótarjáni Képzési Központ és Kutatóhelyén szeretné folytatni, villamosmérnökként.