spot_img

Hazataláltak Balassagyarmat barátai

2024. okt. 7.

A Madách Imre Városi Könyvtár, a Honismereti Kör a város önkormányzatával karöltve idén 38. alkalommal hívta életre hagyományos, évente megrendezésre kerülő programját, a Balassagyarmat Barátainak Találkozóját a Vármegyeháza dísztermében. A szívből jövő összejövetelen rendhagyó kiállításmegnyitóval, értékes beszélgetésekkel és színvonalas produkciókkal kedveskedtek az egykoron városunkban élő vendégeknek.

Immáron 38. alkalommal jöttek össze az elszármazott balassagyarmatiak a Madách Imre Városi Könyvtár, a Honismereti Kör és a város önkormányzatának közös eseményén. A több évtizedes múltra visszatekintő rendezvény lehetőséget biztosít, hogy az itt élő, illetve a városból elszármazott személyek évről évre felidézzék személyes emlékeiket, találkozzanak rég nem látott ismerőseikkel, barátaikkal, egykori iskolatársaikkal, emellett bepillantást nyerjenek a város jelenlegi életébe, figyelemmel kísérjék szellemi, művészeti és közéleti produktumait.

A találkozót rendhagyó módon Benkő Cs. Gyula Ferenczy Noémi-díjas iparművész és Horváth Endre-díjas festőművész életmű kiállításának megnyitója előzte meg a Jánossy Képtárban az alkotó születésének 85. évfordulója alkalmából. A 70 éves képzőművészeti életművet köszöntő és 135 művet felvonultató tárlatot Csach Gábor művészettörténész és Zolnyánzki Zsolt Benedek galériavezető ajánlotta a nagyérdemű figyelmébe.

Ezt követően a közönség átvonult a Vármegyeháza nagytermébe, ahol a műsor nyitányaként Varga-Csikász Bese, városunk Fiatal Példakép Díjasa adta elő Polgár István egy versét, amely kellemes hangolódást nyújtott a további programokhoz. Majd az est házigazdája, Csach Gábor polgármester köszöntötte a jelenlévőket és a szokásokhoz hűen összefoglalta az elmúlt évek történéseit.

A városban történt változásokról, fejlesztésekről éppúgy szólt, mint a legfontosabb történésekről. Vetítettképes előadás keretében felvázolta a megújult köztereket, rávilágított a gazdasági növekedésre, visszatekintett a gazdag kulturális programokra, jeles ünnepnapokra, megemlékezésekre, évfordulókra és többek között az új képviselő-testületet is bemutatta.

A rendezvény további részében érdekes beszélgetéseket hallhatott a közönség. Takács Lilla Fiatal Példakép Díjjal elismert operaénekes előadásában csendült fel Puccini O mio babbino caro című műve, amelyet zongorán kísért Lévárdi Beáta karnagy, zongorapedagógus, a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola tanára. Ezután Takács Lilla operaénekest Horváth Zita televíziós szerkesztő kérdezte eddigi pályafutásáról, a komolyzenével való kapcsolatáról, közeli terveiről és Nógrádba való visszatéréséről. A képzőművészet, zene és irodalom találkozásáról és az Artéria összművészeti műhely ötéves történetéről, megalakulásáról, kihívásokról, megvalósított programokról, célokról, álmokról Fricska Éva galériatulajdonos mesélt.

A beszámolót Cseh Lóránt, tehetséges gyarmati filmes, a Palóc Videotéka alkotójának a Kertész István Alapítványról készített rövidfilmje követte. A továbbiakban Horváth Zita televíziós szerkesztő hívta beszélgetésre Bauer Józsefet, a Kertész István Alapítvány kuratóriumi elnökét, aki három évtizede a balassagyarmati zsidó örökség őrzője és gondozója. A kuratóriumi elnök többek között mesélt az alapítvány létrejöttéről, tevékenységéről, a zsidóság helyi vonatkozásairól, történelméről, valamint ismertette a Holokauszt 80. évfordulójára szervezett emlékprogramokat is. Mint fogalmazott ősszel rendhagyó történelemórákon vehetnek részt a diákok, bortúrákkal, könyvbemutatókkal és emlékmű állítással is tisztelegni kívánnak a Holokauszt Emlékév apropóján.

A találkozó végén a zenei csemegékről Barát Attila szaxofonművész gondoskodott. A program jó hangulatú baráti beszélgetésekkel, közös koccintással ért véget.

Az est műsorvezetői feladatait Szalai-Lovász Emőke látta el. A vendégek a nap folyamán az 1. Kerékpármúzeumot is megtekinthették.

A rendezvény végén a városhoz kapcsolódó könyvek vásárlására és a Balassagyarmati Honismereti Híradó tiszteletpéldányainak átvételére is lehetőség nyílt.

Zábrádi Dorottya

Sümegi Tamás fotói

Legújabb cikkek

Programok