spot_img

Fehérvári Hajnalka: Reménysugár 50 – értéket teremtő közösség élén

2024. okt. 7.

Súlyosan traumatizált gyermekek tucatjait ápolják, segítik és menedzselik az idén ötvenéves Reménysugár Integrált Szociális és Gyermekvédelmi Intézmény munkatársai, élükön Fehérvári Hajnalka intézményvezetővel, aki immár öt esztendeje igazgatja szívvel-lélekkel az otthont folytatva a több évtizedes gondozói hagyományt és továbbadva azt a lelkületet, amely egyedülállóvá teszi az intézményt a hasonló tevékenységet folytató szociális létesítményektől. Honnan indult, milyen kihívásokkal kellett szembenéznie, mi a motivációja és hol tart most az intézmény. A jubileumi ünnep lehetőséget ad a számvetésre.

Hogyan került a pályára?

Ha jobban bele gondolok, már gyermekként is találkoztam a szociális területtel, mert nagymamám gondozó volt egy idősek otthonában, anyukám pedig gyermekfelügyelő, később pedig lakásotthon vezető. Kamaszként mégis azt gondoltam, hogy mikrobiológiával, vagy zenével szeretnék foglalkozni. Az élet végül elém hozta a lehetőséget, hogy megismerjem ezt a szép hivatást. Barátnőm nagymamája idősek otthonában dolgozott főnővérként és tudta, hogy befejeztem az iskolát, de nem vettek fel az egyetemre. Ő szólt nekem, hogy próbáljam ki magam az otthonban, segítő munkakörben. Az ő segítségével és a kollégáim szárnyai alatt tanultam meg a segítő szakma alapjait, amiért azóta is nagyon hálás vagyok nekik. Igazi tyúkanyók voltak, akik meglátták bennem a lehetőséget és segítettek mindenben.

Milyen rögös út vezetett az intézményvezetői poszt betöltéséig?

Érettségi után mikrobiológusnak készültem, de nem vettek fel a Debreceni Egyetemre, ezért úgy döntöttem, hogy amíg újra felvételizhetek egy év múlva, addig dolgozom és pénzt keresek az egyetemre. Egy fővárosi fenntartású idősek otthonában helyezkedtem el segítőként. Eltelt az egy év és úgy döntöttem, hogy mégsem leszek mikrobiológus, hanem ezt a hivatást szeretném választani. Munka mellett főiskolára jártam és 2010-ben szociális munkás diplomát szereztem, majd rá két évre szakvizsgát tettem. Idő közben elvégeztem a mester vezetőképzést és 2019-ben kriminológusi képzést a Miskolci Egyetem jogi karán. 2014-ben igazgatóhelyettes lettem a Dr. Göllesz Viktor Otthonban, 2016-ban integrálták a balassagyarmati Reménysugár Otthont, valamint a diósjenői Dr. Göllesz Viktor Otthont és a berceli Harmónia Otthont, így telephelyvezetőként dolgoztam tovább Diósjenőn. 2019-ben megpályáztam az akkor már integrált intézményként működő Reménysugár Otthon igazgatói posztját és 2024-ben kezdtem meg második ciklusomat igazgatóként.

Mik az eddigi tapasztalatai vezetőként?

Nehéz vezetőnek lenni, mert nem olyan típusú ember vagyok. Azt mondják, erre születni kell. Én meg azt mondom, hogy lehet ezt tanulni is, csak ahhoz rengeteg idő, tapasztalás, kudarc kell, de azután eljön majd a siker is. Nekem kellett a főnököm támogatása, hogy elhiggyem, megvan bennem a potenciál ahhoz, hogy vezető legyek. Nagy kihívás egyben, mert a felelősség mindig a vezetőé, még akkor is, ha személy szerint nem ő hibázik, hanem egy munkatársa. Az én munkakörömben 380 ellátottért és 255 munkavállalóért vagyok felelős nap, mint nap. 24 órás készültségben élek, mert bármikor történhet olyan rendkívüli esemény, amikor nekem kell intézkednem, vagy döntést hoznom. Nehéz munkát végzünk az intézményekben, hiszen emberek életéért felelünk és ezért nagyon szigorú szabályok mentén kell ellátnunk a feladatinkat. Ezt sokszor nehezen élik meg a munkavállalók, nekem viszont be kell tartatnom az előírásokat. Törekszem olyan vezető lenni, akihez bizalommal fordulhatnak a munkatársai és én is igyekszem támogatni azokat, akikben látom, hogy több rejtőzik és sokra hivatottak.

Mi az intézmény alaptevékenysége?

A Reménysugár Otthont csecsemőotthonként ismerik a városban. 1974-ben hozták létre, de azóta több fenntartója is volt és mára a csecsemőotthonból bentlakásos, szociális intézmény és gyermekotthon lett. Az intézmény 80 férőhelyen halmozottan, súlyos fogyatékkal élő kiskorúakról és felnőttekről gondoskodik, 12 férőhelyen értelmifogyatékosok számára kialakított lakóotthont működtetünk, 26 férőhelyen 0-10 év közötti gyermekek, valamit kiskorú anyák és gyermekeik részére biztosítunk ellátást, átmeneti jelleggel. A városban és 40 km-es körzetben mi biztosítjuk a jelzőrendszeres házisegítségnyújtást, közel 100 fő igénybe vevő részére. Az intézményben folyik a másik két telephely központi irányítása is. Az egyik telephelyünk, a Dr. Göllesz Viktor Otthon, Diósjenőn található. Itt 182 fő enyhe- és középsúlyos értelmifogyatékos ellátott részére nyújtunk ápoló, gondozó otthoni, valamint rehabilitációs ellátást. A berceli Harmónia Otthonban 53 férőhelyen, enyhe- és középsúlyos értelmifogyatékos ellátottak részére nyújtunk ápoló, gondozó otthoni, valamint rehabilitációs ellátást. Szintén Bercelen működtetjük a Napfény Otthon és Támogatott Lakhatást. Öt teljesen újépítésű ingatlanban élhet 57 fő enyhe- és középsúlyos értelmifogyatékos ellátott és alapszolgáltatásokkal biztosítjuk a mindennapjaikhoz szükséges támogatást. Az alapszolgáltatások helyszíne egy erre a célra kialakított Szolgáltató Központ. Biztosítunk itt foglalkoztatást, étkeztetést, házisegítségnyújtást, nappali ellátást és támogató szolgálatot.

Mit kell tudnunk az otthon jelen helyzetéről?

Az intézményben komoly szakmai munka folyik. Nem könnyű súlyos-, halmozottan fogyatékkal élőket gondozni és biztosítani számukra a megfelelő, igényeikhez igazított ellátást. Kollégáimmal azon dolgozunk, hogy a lehető legjobb színvonalon végezzük a dolgunkat. Azt mindenképp fontosnak tartom kiemelni, hogy a munkatársak közül jónéhányan már 20, vagy annál is több éve dolgoznak az intézményben és a nyugdíjba vonult munkatársak közül is többen jöttek vissza dolgozni. A gyermekotthoni részlegben megoldandó feladat a 0-3 év közötti gyermekek elhelyezése. A cél az, hogy ne sok időt töltsenek nálunk, hanem minél előbb visszakerülhessenek a családjuk körébe, vagy ha ez nem lehetséges, akkor nevelőszülőhöz kerüljenek, vagy örökbefogadás révén egy új családhoz.

Milyen változások történtek az elmúlt időszakban az ön vezetése alatt?

Nagy tervekkel kezdtem meg a vezetői létemet 2019. júniusában, majd fél évre rá, jött a Covid. Ezt teljesen felborította az intézmény és a telephelyek életét és minden erőnkkel azon voltunk, hogy megvédjük a ránk bízottakat és legyen elég munkatársunk. 2022. volt az első év, amikor elindulhattak a beruházások és a fejlesztések, valamint az ellátottjaink számára is megnyílt a világ. A gyarmati intézmény udvarát és környezetét rendbetettük, megújult a főbejárat előtti lépcső és terasz rész, átalakult a foglalkoztató helyiség, javításra, felújításra került a vízvezeték egy része, a lakószobák elektromos redőnyt kaptak, a gyermekotthon szobáiban festés és padlózatcsere valósult meg. Vásároltunk új fejlesztő eszközöket, játékokat a gyermekek és a fogyatékkal élő ellátottjaink részére. A mindennapi működéshez, karbantartáshoz, élelmezéshez, mosáshoz is sikerült minden évben új eszközöket vásárolni. A másik két telephelyen szintén felújításokba kezdtünk. Diósjenő tűzjelző rendszere megújult, felújításra került 2 db fürdőszoba, a társalgó és a terasz előtetője is. A kastélyban lévő szobák új burkolatot kaptak. Bercelen a támogatott lakhatás kialakítása több éves projekt eredménye. 5 új ingatlan épült az ellátottak számára és a régi intézmény épülete, felújítást követően, szolgáltató központként működik tovább. Nógrád vármegyében csak Bercelen működik a támogatott lakhatás, amelyre nagyon büszkék vagyunk. Fontos szempont, hogy a fogyatékkal élők ugyanúgy társadalmunk hasznos tagjai és ők is kiveszik a részüket a mindennapi munkából. Az ellátottak közül Diósjenőn közel 100 fő, Bercelen közel 50 fő dolgozik akkreditált, vagy fejlesztő foglalkoztatásban és 2 fő nyílt munkaerő piacon helyezkedett el. Ellátottjaink szép sikereket érnek el a sport területén is. Több aranyérmes sportolónk is van, akik leigazolt tagjai a Magyar Speciális Olimpia Szövetségnek.

Milyen projektek vannak kilátásban?

Sűrű évünk volt, ezért nagy projektbe idén már nem kezdünk. Ősszel tervezünk kisebb felújításokat, amennyiben a költségvetésünk engedi. A munkavállalók részére képzést szerveztünk, mely októberben kerül megtartásra. A 10 éves koncepciós tervünkben szerepel egy új telephely kialakítása, ahova a kiskorú anyákat tudnánk elhelyezni, hogy a balassagyarmati gyermekotthonban 8 fő 0-3 éves gyermeket tudjunk még fogadni, mert erre nagy szükség mutatkozik. Szintén tervbe van, hogy amennyiben lehetőség nyílik újból támogatott lakhatás kialakítására pályázni, akkor azzal élni kívánunk, mert magas szintű és minőségi változást jelent az ellátottak részére.

Milyen a dolgozók és a bent lakók közötti kapcsolat?

Az a tapasztalatom, hogy ha valaki meghallja, hogy értelmifogyatékkal élők intézményében dolgozik valaki, akkor azt úgy képzeli el, hogy a munkahely szomorú, esetleg félelmetes lehet. Azután, ha valaki veszi a bátorságot és közelebbről is megismeri egy ilyen intézmény életét és az ott élőket és a dolgozókat, rájön, hogy mennyire tévhitben élt eddig. Az itt élő ellátottak olyan mérhetetlen szeretetet tudnak sugározni, amit máshol ritkán tapasztal meg az ember. Ők még tudnak őszintén örülni, boldognak és vidámnak lenni és rettentően hálásak mindenért. Olyan kollégákkal dolgozunk, akik félre tudják tenni az előítéleteiket, félelmüket és azon dolgoznak minden nap, hogy az ellátottak számára a lehető legjobbat és legtöbbet nyújtsák. Nyilván más a kapcsolat lakó és dolgozó között egy olyan telephelyen, ahol enyhe értelmifogyatékos ellátottak élnek és más ott, ahol súlyosak. Az enyhe értelmifogyatékos ellátottak sokkal aktívabbak, kommunikatívabbak és csak részben szorulnak segítségre. Ők inkább támogatóként kezelik a munkatársakat, amíg a súlyos fogyatékosoknál, teljesen rá vannak szorulva a munkatársak segítségére, hiszen van olyan ellátott, aki egyedül sem enni, sem inni, sem fürödni nem képes.

Kiket fogad az intézmény?

A gyarmati intézmény Nógrád vármegye területéről kiskorú és felnőttkorú, súlyos értelmifogyatékos ellátottakat fogad, valamint átmeneti jelleggel 0-10 év közötti gyermekeket és kiskorú anyákat gyermekükkel együtt. A diósjenői otthonunk enyhe és középsúlyos értelmifogyatékos embereket vár Nógrád vármegyéből, valamint országos szinten fogadunk siket és nagyothalló jelentkezőket. A berceli Harmónia Otthon és a Napfény Otthon és Támogatott Lakhatás enyhe és középsúlyos értelmifogyatékos embereket fogad Nógrád vármegyéből, valamint országos szinten fogadunk vak és gyengénlátó jelentkezőket.

Miért jó a Reménysugár lakójának lenni?

Erről inkább az ellátottak tudnának nyilatkozni, de természetesen azért folyamatosan kapunk visszajelzéseket lakóinktól, amelyben megfogalmazzák, miért is szeretnek egy-egy telephelyen élni. Érzik és tudják, hogy biztonságban vannak és tényleg az a célunk, hogy jól érezzék magukat és amit tudunk megteszünk azért, hogy teljes életet élhessenek. Minden évben szervezünk nyaralást a Balatonhoz és más fürdőhelyekre. Lehetőségük van sportolni, utazgatni, strandra, moziba és kirándulni menni. Vannak csoportos és egyéni programok, foglalkozások, tánc és zenés rendezvények, belföldi és külföldi utazások. Mindenkinek van kedvenc gondozója, pedagógusa. Élhetnek az ellátottjaink párkapcsolatban és közös szobában. Folyamatos orvosi és egészségügyi ellátásban részesülnek. Finomabbnál finomabb ételeket ehetnek és főzésre is van lehetőségük. Szóval számtalan szolgáltatással próbáljuk biztosítani azt, hogy jó legyen a Reménysugár lakójának lenni.

Milyen végzettséggel lehet betölteni a gyermekotthonos állásokat?

A gyermekotthonon belül különböző munkakörökben dolgoznak a munkavállalóink. A nevelők pedagógus diplomával rendelkeznek, de vannak gyermekfelügyelőink, gyermekvédelmi asszisztensek, kisgyermeknevelőink és fejlesztő pedagógusunk is. A szociális intézményeinkben a legnagyobb létszámban szociális ápoló, gondozó kollégák dolgoznak. A 255 fő munkavállalót számtalan munkakörben foglalkoztatjuk, hiszen saját konyhát, mosodát működtetünk, vannak karbantartóink, és adminisztratív, gazdasági és egyéb munkát végző dolgozóink is.

Kiknek ajánlja ezt a területet?

Mindenkinek, aki szociálisan érzékeny, elfogadó és szívesen foglalkozik emberekkel. Fontos lenne, hogy a fiatalok is megismerjék ezt a területet. Ennek érdekében is tettünk lépéseket. Szívesen fogadjuk a gyakorlatot végző-, vagy a közösségi szolgálatot teljesítő diákokat és együttműködést kötöttünk a Szondi György Technikummal, akik részére gyakorlati helyet biztosítunk. Szerintem a legszebb szakmák egyike, az embereken való segítés és a szociális terület hatalmas lehetőséget és teret kínál arra, hogy mindenki a képességeihez mérten megtalálja a maga hivatását.

Hogyan jellemezné a munkatársakat fizikai, mentális, lelki állóképesség szempontjából?

Egyes munkaterületeken, mint a gondozásban, nagy állóképességre van szükség. Akik emberekkel foglalkoznak ott a mentális és a lelki állóképesség elengedhetetlen. Igyekszünk a munkatársakat segíteni, támogatni akár képzéssel, tréningekkel. hogy megelőzzük a mentális és lelki kiégést, de ez mindenkinél egyénfüggő, hogy mennyire terhelhető. Attól, hogy fogyatékos intézményről és ellátottakról beszélünk, nem gondolom, hogy megterhelőbb lenne itt dolgozni, mint máshol. Mivel itt sok segítő szakemberrel dolgozunk együtt, sokkal jobban figyelünk egymásra, és észrevesszük, ha egy munkatársnak segítségre van szüksége.

Hogyan tudják segíteni a gyermekek érzelmi fejlődését?

Azok a gyermekek, akik hozzánk érkeznek, sajnos legtöbb esetben egy traumán estek át. Vannak olyanok, akiket elhanyagoltak a szülei, vagy esetleg még bántalmaztak is. Vannak, akikről lemondtak a szülők, vagy éppen a szülő is még kiskorú és nem képes egyedül a gyermekét ellátni. Szerencsére olyan munkatársakkal dolgozom együtt, akik ezeket a nehéz helyzeteket és körülményeket megfelelő szakértelemmel képesek kezelni. Több éves, évtizedes tudással rendelkeznek, hogyan is kell egy gyermeket átsegíteni egy traumán, az otthon, vagy a szülő elvesztésén. A gyermekek folyamatos támogatást kapnak a munkatársaktól, gyermekorvostól, szakemberektől. A terápiás jellegű foglalkozások, a fejlesztések, a programok mind azt a célt szolgálják, hogy a gyermekek fejlődését segítsék és tudják azt, hogy nálunk biztonságban vannak, szeretik őket és mindent megteszünk azért, hogy jó helyre kerüljenek.

Lehetséges-e a gyermekotthon falai között hagyni az ott megélt tapasztalatokat? El lehet különíteni a magánélettől egy ilyen munkát, hivatást?

Ez teljesen egyénfüggő. Én sokáig nem tudtam magam mögött hagyni a munkámat és folyamatosan ez töltötte ki a magánéletemet is. De az évek során szerintem megtanulja ezt az ember helyén kezelni. Természetesen most is vannak olyan események, ügyek, amihez több idő kell, hogy el tudjam engedni és ne azon agyaljak otthon is. Szerintem fontos, hogy legyen az embernek hobbija, énideje, vagy olyan elfoglaltsága, ami feltölti. Ha az ember lelke kiüresedik, nem lesz miből adjon és akkor elkerülhetetlen a kiégés. Azt tapasztalom, hogy a munkatársaim amellett, hogy nagyszerű szakemberek, mindenki megtalálja az egyéniségéhez illő és számára fontos elfoglaltságot. Van, aki állatokat tart, van, aki zenél, más fest, kézműveskedik, vagy sportol. Nagyon kreatív kollégákkal dolgozhatok.

Idén 50 éves az intézmény. Hogyan ünneplik a kerek évfordulót?

Szeptember 5-én volt egy jubileumi ünnepségünk. A rendezvényre meghívtuk a már nyugdíjba vonult munkatársakat és oklevéllel ismertük el azok munkáját, akik 20 vagy annál több éve dolgoznak az intézményben. A rendezvényt Balogh László atya nyitotta meg, aki megáldotta az otthont és a benne lakókat, dolgozókat. Az én köszöntőm után, Dr. Fehér Edit volt igazgató asszony foglalta össze honnan is indult az intézmény és 35 éves pályafutása alatt milyen fejlődésen esett át. Ezután kulturális programok következtek. Felléptek az ellátottjaink, énekesek, táncosok, és ebéd után Bunyós Pityuval mulattunk. Patak községből érkeztek hozzánk önkéntesek, akik pampuskát sütöttek minden résztvevő részére. A Szondi György Technikumból is érkeztek diákok, akik csillámtetoválást készítettek az ellátottaknak. Tomboláztunk és még süteménysütő versenyt is szerveztünk. Szóval nagyszerű ünnepség volt.

Mit szeret a munkájában?

Változatos, sok embert megismerek és nagyon szeretek az ellátottakkal lenni. Annyira büszke vagyok rájuk, amikor sikereket érnek el egy-egy számukra fontos területen, vagy csak őszintén örülnek egy programnak, ajándéknak, vagy egy látogatónak. Azt is szeretem, ha az elmúlt 22 év tapasztalatból átadhatok valakinek valami értéket, segítséget és látom, hogy ez előre viszi a munkáját. Szeretem, ha nehéz helyzetekben össze tudunk tartani az ellátottak érdekében és egy valóban értékes közösség tagja lehetek. Nagyszerű emberekkel dolgozhatom együtt. Jó látni és tapasztalni, hogy Balassagyarmat lakossága ismeri az intézményt és sokan támogatják is.

Önnek mit jelent a siker?

Sokszor elgondolkodom azon, hogy honnan is indultam és most hol tartok az életben. Szegény családban nőttem fel, és kevés esélye volt annak, hogy érettségi után továbbtanulhassak, mert nem volt rá pénzünk. Tudtam, ha valamit el akarok érni az életben, akkor keményen kell tanulnom és tennem kell érte. Az anyukám mindenben támogatott és hitt abban, hogy minden álmomat valóra tudom váltani, ha szorgalmas vagyok és van hitem. Amikor mások 18-20 évesen iskolába jártak, buliztak én az idő alatt dolgoztam és munka mellett jártam főiskolára. Négy éven keresztül szinte minden szombaton és nyáron is dolgoztam, hogy meglegyen a diplomám, majd a szakvizsgám. Segítőként kezdtem és szinte minden lépcsőfokot megjártam. Igyekeztem pontos, precíz munkát végezni és becsületesen ellátni a feladatomat. 12 év alatt, 31 évesen lettem előszőr vezető, amire nagyon büszke vagyok és azóta is folyamatosan tanulok, fejlődök. Számomra ez jelenti a sikert.

Mi a szakmai filozófiája?

A munkához és a vezetői léthez nagyfokú alázat, elhivatottság, kitartás és nyitottság kell, valamint sok-sok türelem és humor.

Hogyan kapcsolódik ki szabadidejében?

Szeretem a zenét. Régen kórusban énekeltem, zongoráztam, furulyáztam és klarinétoztam is. Szívesen töltöm az időmet a családommal és a barátaimmal. Vallásos vagyok és a családom is. Fontos számomra a hit és annak gyakorlása, megélése.

Milyen megvalósításra váró tervei vannak az intézmény élén?

A gyarmati intézményben a 0-3 éves gyermekek elhelyezését kell megoldanunk, mert sokan várnak férőhelyre. Az épület adottságait figyelembevéve, kisebb és nagyobb beruházásokat tervezünk azért, hogy az ellátottak minél komfortosabban élhessenek. A Dr. Göllesz Viktor Otthonban jól működő fejlesztő foglalkoztatás szolgáltatásait szeretnénk bővíteni és fejleszteni. A berceli Napfény Otthon és Támogatott Lakhatás vonatkozásában az alapszolgáltatások megerősítése és idővel kiterjesztése a cél.

Zábrádi Dorottya

Legújabb cikkek

Programok