A Magyar Sebész Táraság Észak-Kelet Magyarországi Szekciócsoportja a Dr. Kenessey Albert Kórház Általános Sebészeti Osztályával karöltve tudományos konferenciát rendezett a hétvégén a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban.
A Magyar Sebész Társaság közel száz sebészorvosa tartott szakmai konferenciát városunkban, amelyre az ország számos oktatókórházából érkeztek vendégek. Szombat délelőtt a tudományos ülés megnyitó rendezvényén először Dr. Szrenka János, a Dr. Kenessey Albert Kórház Általános Sebészet osztályvezető főorvosa köszöntötte az egybegyűlteket. Az ülés elnöke beszédében méltatta, majd felkonferálta Kiss-Domonkos Judit gordonkaművészt, kamaramuzsikust, aki városunk neves személyisége, díszpolgára, az Operaház első gordonkaművésze, dédnagyapja Dr. Bogdán Aladár volt, a városi kórház alapítója, Balassagyarmat neki köszönheti Dr. Kenessey Albert sebészt is, kórházunk névadóját.
Asztalos Rita zongoraművész és Kiss-Domonkos Judit előadását követően Csach Gábor polgármester, a program fővédnöke is köszöntötte a konferencia résztvevőit Palócország fővárosának polgárai nevében, majd bemutatta a város múltját és jelenét, valamint hasznos tanácskozást kívánt a vendégeknek, akiket arra buzdított, hogy látogassanak vissza városunkba máskor is.
Ezt követően a rendezvény védnöke, Dr. Laczkó Tamás, a Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórház főigazgatója vette át a szót.
– Talán az egyik legősibb gyógyító szakma a sebészet. Már a történelem előtti időkben is történtek sikeres sebészeti beavatkozások, amelyet régészeti bizonyítékok támasztanak alá – ismertette a főigazgató. Hozzátette, hogy forradalmi változás volt az anesztézia megjelenése, kiteljesedése, amellyel a lehetőségek nagymértékben tágultak. -Folyamatos technikai fejlődés jellemzi a sebészetet. Gondoljunk a 90-es évek elejére, amikor a laparoszkópia széles körben elterjedt hazánkban. Napjainkban pedig már a robotsebészeti technikát is meg kell említenünk, amely egy teljesen új dimenziót nyit a sebészetben és a betegek gyógyításában – hangsúlyozta Dr. Laczkó.
A továbbiakban Balla Mihály, a térség országgyűlési képviselője is szólt a hallgatósághoz. Köszönetét fejezte ki a sebészorvosoknak, akik sok-sok tízezer embert segítettek a gyógyulás útján, nekik köszönhetően lábaltak ki a súlyos betegségükből. A honatya beszédében külön méltatta Dr. Szrenka János főorvost, akihez személyes kapcsolat fűzi, életpályája példaértékű.
A beszédek sorát Dr. Fazekas Ágnes, a városi kórház igazgatója zárta, aki vetített képes előadás során mutatta be a Dr. Kenessey Albert által fejlesztett kórház működését, múltját, jelenét és az osztályok részletes adatairól is képet festett.
– 1897. szeptember 16-án adták át az épületet és december 20-án ünnepélyesen megnyitották a Mária Valéria Közkórházat, mely nevet 1951-ig viselte az intézmény. Az államosítást követően Balassagyarmat megyeszékhelyi rangja és a prioritása is megszűnt, így a város sok pénztől esett el és a kórházi beruházások is csökkentek. 1955-1990-ig a Városi Tanács Kórház nevet viselte az intézmény és a városi tanács felügyelete alá került. 1991. február 1-től pedig korábbi főigazgatójáról, a neves sebészről a Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet nevet kapta és viseli jelenleg is – ismertette az igazgató, aki az aktuális kórházi adatokat is kiemelte: 29 épületben mintegy 36 ezer négyzetméteren, 604 ággyal, 236 munkavállalóval folyik a betegellátás. A 2023-as esetszámokat tekintve 1800-nál több sebészeti beavatkozás történt, amelyből az általános sebészet 848-at ölelt fel.
A régió szakembereinek kiemelt rendezvénye szakmai előadásokkal, eszmecserével folytatódott, az epebetegségek modern műtéti kezeléséhez és a szövődmények ellátásához kapcsolódóan.
Zábrádi Dorottya
Sümegi Tamás fotói