Jelentős szerepet vállal a magyar vasút népszerűsítésében a vasútmodellezők és a vasútbarátok munkáját országos és nemzetközi szinten is összefogó Balassagyarmati Vasútmodellező Klub, mely fennállása óta egyének, csoportok és családok számára egyaránt különleges élményt adó modellek elkészítésével, motivációt teremtő kiállítások létrehozásával foglalkozik, valamint műszaki- és technikai ismeretterjesztésben is kiemelt feladatot lát el. Cserni Mihály klubvezetővel az idén is nagysikerű nemzetközi vasútmodell kiállítás apropóján beszélgettünk.
A közel 20 éve működő Balassagyarmati Vasútmodellező Klub 2011. február 1-én tartotta első összejövetelét. Az alapító tagok: Dr. Csekey László, Cserni Mihály, Gere József, Komoróczy Csaba, Laczkó István már a kezdeti időszakban is a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban jöttek össze, beszélgettek egymással, filmet néztek, megvolt a közös témájuk, a vasútmodellezés szeretete, amely összehozta őket.
A tagok közül többen rendelkeztek kisebb-nagyobb tapasztalattal a modellezés területén, terepasztal létrehozásának gyakorlatával, volt, aki saját gyűjteménnyel és terepasztallal rendelkezett. Ekkor merült fel a klub megalapításának lehetősége és a kiállítás megszervezése. Az első kiállításunk egy gyermeknap alkalmából jött létre a művelődési házban, ahol kezdetben csak vitrinekben elhelyezett vasúti modelleket láthattak az érdeklődők, de évről évre tovább fejlődtünk, bővítettük a palettát és az első terepasztalok is megszülettek. A városi látogatottság mellett idővel vendégeket is hívtunk az ország számos részéről, a mai napig pedig egy rendkívül színvonalas rendezvénynek lehetnek részesei a vasútkedvelők.
A klub céljaként fogalmazta meg, hogy a vasútmodellezés iránt érdeklődők részére lehetőséget biztosít a modellezés alapjainak elsajátítására. A résztvevők elméleti és gyakorlati ismereteket szerezhetnek a terepasztal domborzatának, épületeinek, vasúti pályáinak, modellek megtervezéséhez, létrehozásához, építéséhez, javításához, fejlesztéséhez, működtetéséhez. A tagok mechanikai, technológiai, vezérléstechnikai ismereteket szerezhetnek, melyeket a gyakorlatban meg is valósítanak.
A klubösszejöveteleken rendszeresen megbeszéljük az aktuális feladatokat, céljainkat és folytatjuk a modellezéssel kapcsolatos munkákat. A legutóbbi témánk a tombolaasztal alapjának megépítése volt, melyet a kiállítás során Szűcs Miklós fejezett be: ő készítette el a rajta lévő növényzetet, a fákat, ő helyezte el az épületeket és az utolsó simítások is neki köszönhetőek.
Alkalomról-alkalomra látjuk, hogy van egy-két állandó, „öreg motoros” kiállító, akik minden évben újdonságokat csempéznek bele a hagyományossá vált rendezvénybe, illetve számos változó kiállító és egyre több gyermek is erősíti a programot. Az elveidben fő szempont a magas igényesség és elhivatottság a modellezés iránt, amit évről évre a kiállítás is tükröz.
Összejöveteinken túl a kiállításra fókuszálunk és készülünk egész évben, hogy minél színvonalasabb, színesebb, látványosabb és változatosabb munkát adjunk ki a kezeink alól és a látogatóinknak maradandó élményt nyújtsunk ezáltal. A felkészülés mindig sok időt felölel: a látogatók meghívásán túl új kiállítókat, partnereket keresünk, valamint a régi tagjainkkal is folyamatosan ápoljuk a kapcsolatot. E kapcsolattartásnak köszönhető, hogy ma már egészen széles palettán mozog a rendezvényünk. Elértük, hogy nemcsak hazánk terültéről, de a határon túlról, Szlovákiából: Losoncról, Nagykürtösről is rendszeresen érkeznek kiállítók.
A kezdőknek midig jól jön egy-két jó tanács.
Minden kezdőnek azt javaslom, hogy ha megszületett az elhatározás és erős a szerelem a modellvasút iránt, 2-3 évig nem szabad még az asztal építésével foglalkozni. Először lássatok, tapasztaljatok és ami ennél is fontosabb, kérdezzetek. A többi jön majd magától. Látogassatok el hozzánk, lessetek be a foglalkozásinkba, amelyeket általában szerdai napokon tartunk a művelődési központban. Sok-sok tanáccsal tudunk segítségetekre lenni és megmutatjuk, hogyan kell készíteni a terepasztalokat és milyen mesterfogások vannak benne.
A központi terepasztal igazán ikonikus, témája az 1930-as évekbeli balassagyarmati vasútállomás, mely időszak a II. vasúti korszaknak megfelelő. A modellek, épületek, műtárgyak méretaránya H0-ás (M 1:87). A modul rendszerű, igazodik a nemzetközi szabványhoz, így a továbbiakban bővíthető, fejleszthető.
Szeretnénk a gyarmati állomás után továbblépni a környékbeli vonalakon és elindulni Drégelypalánk felé, de még előtte Dejtár állomását szeretnénk elkészíteni, hogy tovább bővülhessen a modul rendszere.
A jövőben is számíthatunk e szép a hagyomány folytatására.
Terveink között szerepel a kiállítás folytatása a jövőben. Bízunk benne, hogy újra nagy sikere lesz a rendezvénynek. Fő elvünk, hogy ne csak mi, modellezők érezzük jól magunkat, hanem a látogatók is képet kapjanak e világról, tapasztalatokkal gazdagodva térjenek haza. Fontos, hogy élményeket szerezzenek a kiállításon, amelytől esetleg kedvet kapnak a modellezéshez, vagy a következő kiállításunk megtekintéséhez. A kiállítók szakmai eszmecserével megbeszéléssel tesznek azért, hogy a jövőben is színesebbé varázsolják a vasútmodellek kiemelkedő eseményét. Reméljük jövőre újra találkozhatunk!
Zábrádi Dorottya
Fotók: Sümegi Tamás