Az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 68. évfordulója alkalmából megemlékezéssel, koszorúzással, fáklyás felvonulással és díjátadóval egybekötött ünnepséget szervezett városunk önkormányzata a művelődési központtal karöltve.
Az emléknap a 16-os Honvéd Katonai Hagyományőrző és Kulturális Egyesület forradalmi kiállításával vette kezdetét a Vármegyeházán, majd a hagyományoknak megfelelően a Bajcsy-Zsilinszky utcai ’56-os emlékműnél gyülekeztek a résztvevők, hogy fejet hajtsanak az ’56-os hősök emléke előtt.
A Himnuszt követően Balla Mihály országgyűlési képviselő mondta el ünnepi gondolatait és emlékezett vissza a 68 évvel ezelőtti eseményekre. Beszédében kiemelte, hogy 1956 eszméi és harcai nélkül Európa nem lehetne ma szellemi, gazdasági és politikai közösség, valamint október 23-a az a nap, amely a mai napig a hazaszeretetre, a szabadságra és a függetlenségre emlékeztet.
– Az ’56-os magyarok tette örökké köszönetet és tiszteletet érdemel, és meg is erősít bennünket, hiszen hőseink, Európa legbátrabbjai a hazát minden elé helyezték a személyes áldozatvállalás árán is. Sokan példát mutattak önfeláldozásból és mártírsorsból. Olyan fal van mögöttünk, melynek mindig nekivethetjük a hátunkat a harcainkban, csatáinkban és kihívásainkban – hangsúlyozta a honatya. Mint fogalmazott a magyarok 1956 októberében hoztak egy világos döntést, amelyre az egész világ felfigyelt: a szabadságukat, a függetlenségüket nem adják, nincsenek alárendelve senkinek. Értékelése szerint: „Soha nem voltunk olyan közel egy harmadik világháborúhoz, egy atomháborúhoz, mint jelenleg” a szomszédunkban pusztító háború miatt. A háborúra a magyar válasz a tűzszünet, a tárgyalás és a béke. -Vegyünk példát az 56-os hősök bátorságából, hazaszeretetéből és védjük meg hazánk szuverenitását! – hangoztatta Balla Mihály.
A központi megemlékezésen Ákos 1956 című dalát Szabó Patrik Normen énekművész előadásában hallhatta a közönség. A rendezvényen közreműködött az Erkel Ferenc Vegyeskar Lévárdi Beáta Artisjus és Príma-díjas karnagy vezényletével.
A műsor után a koszorúzás következett, amelynek során többek között az önkormányzat, a helyi intézmények és szervezetek képviselői helyezték el az emlékezés virágait. Ezt követően a résztvevők a Civitas Fortissima tértől a főúton át a Mikszáth Kálmán Művelődési Központig vonultak végig a szabadságot szimbolizáló fáklyákkal.
Az ünnepség a művelődési ház teltházas kamaratermében folytatódott, ahol ünnepi képviselő-testületi ülés keretein belül kerültek átadásra a Balassagyarmat Város 2024. évi szakmai díjai és a „Balassagyarmat Jó Tanulója, Jó Sportolója” elismerések. Az ünnepi képviselő-testületi ülést Csach Gábor polgármester nyitotta meg, majd Huszár Péter alpolgármesterrel közösen adták át a kitüntetéseket.
Balassagyarmat Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a közoktatás, a közművelődés, az egészségügy, a sport, a szociális területen, valamint a közbiztonság terén kiemelkedő érdemeket szerzett polgárok munkáját minden évben szakmai díjjal ismeri el.
Balassagyarmat Kiváló Pedagógusa díjban részesült Hangodi Zsuzsanna, a Balassagyarmati Játékvár Tagóvoda óvodapedagógusa a kiemelkedő óvodapedagógiai tevékenységéért, példaértékű, hivatástudattal végzett sokrétű szakmai munkájának elismeréseként; Hlavayné Gortva Éva, a Balassagyarmati Kiss Árpád Általános Iskola tanítója a gyermeki kreativitást ösztönző, környezettudatos szemléletet közvetítő sikeres oktató-nevelő munkásságáért; valamint Vadkerti Róbert, a Nógrád Vármegyei SZC Szent-Györgyi Albert Technikum, történelem-földrajz szakos középiskolai tanára mindenkor innovatív, nyitott szemléletű eredményes oktató-nevelő munkásságának elismeréseként.
Balassagyarmat Kultúrájáért díjat Fricska Éva szociálpedagógus, nyelvtanár, az Artéria összművészeti galéria vezetője és tulajdonosa érdemelte ki a fiatal tehetségek felkarolásáért, a kortárs és egykor élt Nógrád Vármegyei művészek munkásságának bemutatásáért, a közjó érekében végzett egyedülálló értékközvetítő munkájáért.
Balassagyarmat Egészségügyéért díjat vehetett át Dr. Horthy Richárd, a Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet, belgyógyász főorvosa Balassagyarmat város egészségügyi ellátása érdekében több évtizeden át végzett, szakmailag és emberileg egyaránt megbecsülésre érdemes orvosi munkájának elismeréséül; valamint Kovácsné Bablena Szilvia, a Dr. Kenessey Albert Kórház szakasszisztense a kihívásokra gyorsan reagáló, szakmai hozzáértéssel, elkötelezettséggel és empátiával végzett szakasszisztensi munkájának elismeréséül.
Balassagyarmat Sportjáért díjat érdemelt ki Imre Roland dobóatléta a fiatal generációknak is példaként szolgáló kiemelkedő sporteredményeiért, a sportot és a mozgást népszerűsítő tevékenységéért; valamint Takács Csaba karate edző, elnök több évtizedes kiváló sportszervező és edzői tevékenységéért, aki a Balassagyarmati Karate Sportegyesület vezetőjeként számos gyermek és fiatal sportolni vágyót tanított meg kitartásra, sportszeretetre, a sporthoz szükséges koncentráció és jellem fejlesztésére.
Balassagyarmat Szociálpolitikáért díjjal lett elismerve Kmetyné Zagyi Ildikó, a Család és Gyermekjóléti Központ családsegítője a nehéz helyzetben lévő családok érdekében elhivatottsággal végzett lelkiismeretes, felelősségteljes szakmai munkájának elismeréseként; valamint Serfőzőné Hajdú Erika, a Szent Erzsébet Idősek Otthona ápoló-gondozója a színvonalas idősgondozás érdekében türelemmel és elhivatottsággal végzett több évtizedes felelősségteljes szakmai munkájának elismeréséként.
Balassagyarmat Közbiztonságáért díjat Major Zoltán, a Balassagyarmati Katasztrófavédelmi Kirendeltség tűzoltó százados felügyelője vehette át széleskörű szakmai tudásáért, rátermettségéért, a nagy gondossággal végzett munkájának, elhivatottságának elismeréseként.
Balassagyarmat Jó Tanulója, Jó Sportolója díjat, azon diákok kapták, akiknek a tanulmányi eredménye jó, jeles vagy kiváló rendű és emellett valamely sportág területén nemzetközi, országos, vagy megyei versenyeken kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az év során és ezzel hozzájárultak Balassagyarmat jó hírnevéhez.
Idén ezt az elismerést tizenöt tanuló érdemelte ki: Bagoly-Szép Emma a Dózsa György Általános Iskola tanulója, a Balassagyarmati Sport Club floorballozója; Cseri Ákos a Dózsa György Általános Iskola tanulója és atlétája; Kenyeres Adél a Dózsa György Általános Iskola tanulója, a Vitalitás Sportegyesület Kajak-kenu Szakosztályájának versenyzője; Pénzes Blanka a Dózsa György Általános Iskola tanulója., a Balassa Sport Egyesület igazolt kézilabdázója; Vrbovszki Liza a Dózsa György Általános Iskola tanulója, a Vitalitás Sportegyesület Kajak-kenu Szakosztályájának versenyzője; Drajkó Dóra a Dózsa György Általános Iskola tanulója, a Ronin Sportegyesület karatékája; Karaba Bence a NVSZC Szent-Györgyi Albert Technikum tanulója, a Ronin Sportegyesület karatékája; Laczkó Máté a Szabó Lőrinc Általános Iskola tanulója, a Ronin Sportegyesület karatékája; Pásztor Nelli Mária a Balassi Bálint Gimnázium tanulója, a Balassagyarmati Sport Club labdarugó játékosa; Borbás Liliána a Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Gimnázium tanulója, a Vitalitás SE Látványtánc Szakosztályájának versenyzője; Cseri Áron a Dózsa György Általános Iskola tanulója, a Vitalitás Sportegyesület Kajak-Kenu Szakosztályának sportolója; Ódor Benedek a Dózsa György Általános Iskola tanulója, a Vitalitás Sportegyesület Kajak-Kenu Szakosztályának sportolója; Szél Bíborka a Szabó Lőrinc Általános Iskola tanulója, a Vitalitás SE Látványtánc Szakosztályának versenyzője; Karcagi Máté a Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Gimnázium tanulója, a Balassagyarmati Sport Club labdarúgója; Csábi Milán a Szent Imre Katolikus Általános Iskola és Gimnázium tanulója, a Be my sport Sportegyesület teqballozója.
Az ünnepségen azokat a személyeket is színpadra szólították, akik ebben az esztendőben munkásságukért országos vagy megyei kitüntető díjban, rangos elismerésben részesültek. Állami ünnepünk, augusztus 20. alkalmából a magyar pénzügyi szektor működtetésében és szabályozásában betöltött kiemelkedő szerepe elismeréseként Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje kitüntetést vehetett át Dr. Barna Zsolt, az MBH Bank vezérigazgatója. Augusztus 20-án Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapott Dr. Szakács Zoltán, Balassagyarmat Díszpolgára, nyugalmazott szülész-nőgyógyász főorvos a több mint öt évtizeden keresztül végzett, példaértékű orvosi tevékenysége elismeréséül. A Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést Dr. Hangodi Ágnes, az OSZK Könyvtári Intézetének igazgató helyettesének adományozták példamutató szakmai munkája elismeréseként.
Kótner Zoltán, címzetes rendőr főtörzszászlós rendőrségi tanácsos a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Rendészeti Igazgatóság Közlekedésrendészeti Osztály Balassagyarmati Közlekedésrendészeti Alosztály járőrparancsnoka nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából a haza érdekeinek előmozdításában és az egyetemes emberi értékek gyarapításában végzett kimagasló, példamutató tevékenysége elismeréséül Magyar Bronz Érdemkereszt kitüntetést vehetett át.
Négy évtizedes pályafutása elismeréseként Miniszteri Elismerő Oklevelet vehetett át Kalóz Erika, az NVSzC Szent-Györgyi Albert Technikum szakmai igazgatóhelyettese.
Dr. Czelenk Ferenc, a Dr. Kenessey Albert Kórház- Rendelőintézet sebész főorvosa, Balassagyarmatért Emlékérem kitüntetettje szenvedéllyel és meggyőződéssel gyakorolt hivatásának elismeréseként az Észak-magyarországi régió Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjával lett gazdagabb.
A Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének, a XVIII. Nógrádi Vármegyenap alkalmából rendezett ünnepi ülésén Nógrád Vármegye Díszpolgára Kitüntető Címet kapott Balla Mihály országgyűlési képviselő; Nógrád Vármegye Szondi György Díjban részesült Vass Miklós, a Nógrád Vármegyei Polgárőrszövetség elnöke; Nógrád Vármegye Gazdaságáért Díjjal lett elismerve Adamek István vállalkozó; a Veres Pálné Díjban Gyarmatiné Rostás Ida Mária pedagógus részesült; Perliczi János Díjat érdemelt ki Dr. Tandel Beáta, a Dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet sebész főorvosa; a megye Sajtó Díját a Megafon FM Rádió kapta.
A Madách Imre Városi Könyvtár Kollektívája részére a Balassi-díj Kuratóriuma magas színvonalú szakmai munkájuk elismeréseként Balassi-díj kitüntetést adományozott.
Borkó Edit kisgyermeknevelő, gyógypedagógus, az országos bölcsődei szakma megyei szakértője több évtizedes kimagasló teljesítményét a Magyar Bölcsődék Egyesülete magas rangú szakmai kitüntetéssel, az Akócsi Ágnes Életműdíjjal ismerte el.
Lévárdi Beáta, a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola balassagyarmati és szécsényi intézményének tanszakvezetője, valamint három kórus karnagyának és a Vissi d’ Arte Művészeti Együttes vezetője. Tehetséggondozó munkásságáért Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért Díjban részesült.
Kanyó András fuvolaművész, mesterpedagógus a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola tanára az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesülete által adományozott, Artisjus Pedagógusi Díj kitüntetést vehetett át, annak elismeréséért, hogy a tanári pályafutása során nagy hangsúlyt fektetett a kortárs magyar zene, illetve irodalom terjesztésére. Missziója a mai napig, hogy a felnövekvő nemzedékek anyanyelvükként értsék és interpretálják a kortárs magyar zenét és irodalmat.
Kanyó Dávid fuvolaművész-tanár a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar fuvolaművésze, pikolósa az Artisjus – Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesülete által adományozott, Artisjus Előadóművészi Díj kitüntetést vehetett át, mindazért a művészeti tevékenységért, amelynek során előtérbe helyezi a kortárs magyar műveket, és küldetésnek érzi, hogy minél szélesebb közönséghez juttassa el ezeket.
Tóth Bálint kürtművész a Concerto Budapest szimfonikus zenekar döntése alapján magas színvonalú művészi munkájának elismeréseként az Évad Zenekari Művésze díjat vehetett át.
A díjátadó ünnepségen zenei aláfestéséről Kiss-Frecska Rebeka fuvolaművész, Ábel Botond zenész, Lévárdi Veronika énekművész, Lévárdi Beáta művésztanár gondoskodott. Közreműködött Molnár Dóra Palócország Szépe és Balla Adrienne műsorvezető.
Zábrádi Dorottya
Sümegi Tamás fotói