2023 őszén civil kezdeményezésre nyitotta meg kapuját városunk népszerű termelői és kézműves piaca a Palóc ligetben, mely minden hónap második vasárnapján áll a vásárlók rendelkezésére. Az egyéves Palóc Placc alapítói: Deák Andrea és Kulcsár-Urbán Enikő a beszélgetőtársaim.
Mi vezetett a Palóc Placc megalapításához?
Már nagyon régóta ismerjük egymást a 7-8 éves kézműves árusítói múltunkból fakadóan. Sokszor vásároztunk egymás mellett, és innen jött az ötlet, hogy felhasználva a tapasztalatainkat, csináljunk Balassagyarmaton egy hagyományteremtő vásárt. Az alapötlet az volt, hogy olyan eseményt hozzunk létre, amely nemcsak a kézműveseknek ad lehetőséget a bemutatkozásra, hanem a helyi közösség számára is élményt és egy különleges élő piacot kínál.

Miért pont a Palóc ligetben lett a piac?
Sokat gondolkodtunk, hogy mi az a központi hely Balassagyarmaton, ami elég nagy és természetközeli. Sok opció felmerült, de végül a választás a frissen felújított Palóc ligetre esett. Minden egybevágott. Tökéletes hely lett, ahol mindenki jól érezheti magát, mert a természetes környezetben zajló vásárlás élménye sokak számára nyugtató hatású, mivel friss a levegő, a zöld területek és a vidám, nyitott légkör segít a stressz oldásában.
Mi volt a célotok a Palóc Placc létrehozásával?
Az alapkoncepció az volt, hogy létrehozzunk egy olyan vásárt, ami havi szinten egyszer ismétlődik: minden hónap második vasárnapján. Célunk az volt, hogy a látogatók a vásár során ne csak árukat vásároljanak, hanem egy kis betekintést nyerjenek a kézműves mesterségek világába, és ne csak közelebb kerüljenek a helyi értékekhez, tradíciókhoz, hanem ismertebbé váljanak a különböző kézműves fogások, technikák és alapanyagok is. Szeretnénk, ha a látogatók megértenék és értékelnék a munkánk mögött álló kreativitást, időt és szakértelmet, amit egy-egy kézműves termék létrehozása igényel. Emellett fontos számunkra, hogy a vásár ne csupán vásárlási lehetőség legyen, hanem egy olyan közösségi tér, ahol a különböző generációk, kulturális háttérrel rendelkező emberek találkozhatnak, eszmét cserélhetnek, és együttes élményben részesülhetnek.

Mit tudhatunk a termelőkről?
A balassagyarmati termelők mellett érkeznek a környező vármegyékből is, miközben kiemelt figyelmet fordítunk az ökológiai lábnyom csökkentésére. Kezdetben elsősorban a helyi árusokkal próbáltunk kapcsolatot építeni, ami eleinte kihívásokkal járt, de végül sikerült sokukat meghívni az első Palóc Placcra. Azóta a rendezvény hírneve folyamatosan terjed, és egyre többen érdeklődnek a részvétel iránt. Sokszor előfordul, hogy a termelők egymás között ajánlják a Palóc Placcot, amiért hálásak vagyunk, mert tovább erősíti közösségünket és céljainkat.
Milyen a látogatottság és a hangulat a vásárokon?
Korban a legkisebbektől egészen az idősödő korosztályig, mindenki megtalálható a placcon. Ez is volt a célunk, hogy ne csak egy korosztályt célozzunk meg, hiszen egy jó vásárban mindenki megtalálja a szívének legszebbet és legjobbat. Sokszor szezonálisan keresik a termékeket, és szerencsére meg is találják mindig, de a homoktövis készítmények nagy favorit mindig. Ételek terén a legnagyobb sikert a palóc töltött káposzta érte el.
A hangulat nálunk igazán családias, ezt a visszajelzést kaptuk eddig a legtöbbször a látogatóktól és a termelőktől is. Az emberek általában élvezik a kellemes, barátságos légkört, ahol közvetlen kapcsolatba kerülhetnek a termelőkkel és árusokkal, ezt a folyamatos zenei aláfestéssel is igyekszünk biztosítani. Az idelátogató emberek élvezik az autentikus, személyes élményeket, miközben biztosak lehetnek abban, hogy minőségi, friss termékeket vásárolnak. Emellett sokan pozitívan reagálnak arra, hogy a vásárok nemcsak vásárlásról, hanem közösségi élményről is szólnak, ahol a gyerekek is jól érzik magukat, így szívesen térnek vissza. Ez a barátságos, nyitott légkör pedig nemcsak a vásárlók számára vonzó, hanem hozzájárul a közösségi érzés és a bizalom erősítéséhez is, amely hosszú távon is megerősíti programunkat.
Mivel készültök az elkövetkező időszakban?
Úgy gondoljuk, hogy az embereknek nem csak kézzelfogható dolgokat kell szolgáltatni, hanem nagyon fontos az élmény is. Hiszen egy kellemes élmény, ami talán még jobban megmarad az emberekben, aminek újra átélése visszahozza őket. Ezen alapkoncepcióból kiindulva igyekszünk majdnem minden vásárra szervezni egy-egy különlegesebb programot. A jövőben szeretnénk több kézműves foglalkozást tartani kicsiknek és nagyoknak vagy éppen megismertetni őket egy már elfeledett mesterséggel. Ugyanakkor szívesen támogatjuk a fiatal tehetségeket is, akik szeretnék megmutatni magukat a nagyérdeműnek. Várjuk jelentkezésüket!

Hogyan látjátok a piac jövőjét?
Céljaink között szerepel, a széles a termékkínálat bevezetése, hogy minél több embert meg tudjuk szólítani. Ezért szeretnénk új árusokat is megnyerni, akik olyan termékeket hoznak el, amelyek még nem szerepelnek nálunk, mint például a pékáruk, a gluténmentes pékáruk, amit már a kezdetek óta keresünk, és nagyon várunk.
Egyéb palóc népszokásokhoz kapcsolódó kézműves termékek (pl.: palóc hímzés, fafaragás, kovácsmunkák, fonott termékek) bevonása hozzájárulhat a vásár még színesebbé és gazdagabbá tételéhez, miközben tovább bővíti a kínálatot, lehetővé téve, hogy a közösség számára keresett helyi finomságokat és termékeket kínáljunk.
Szeretnénk folytatni az olyan programokat, amelyek még inkább megismertetik a közönséget a palóc kultúrával és hagyományokkal. Ezen kívül szeretnénk a marketingünket is fellendíteni, hogy minél több emberhez eljuthasson a Palóc Placc híre.
Hosszú távú célunk, hogy a rendezvényünk ne csupán a vásárlók számára kínáljon egyedülálló lehetőséget, hogy kézműves termékekhez és friss, egészséges élelmiszerekhez jussanak, hanem hozzájáruljon a helyi gazdaságok élénkítéséhez is. Szeretnénk, ha a Palóc Placc igazi központtá válna, amely segíti a helyi termelők, kézművesek és szolgáltatók fejlődését, és egy olyan közösséget hozna létre, ahol mindenki számára kedvező, fenntartható és támogató gazdasági környezet jön létre.
Zábrádi Dorottya