spot_img

Vádemelés a nógrádi „gyógycipős” ügyben

2024. okt. 7.

Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Nógrád Vármegyei Főügyészség gyógyászati segédeszközöket gyártó cégvezetők, ortopéd szakorvosok és társaik ügyében, akik az ortopéd cipők után járó társadalombiztosítási támogatást jogosulatlanul visszaigényelve közel 200 millió forint kárt okoztak a költségvetésnek.

A vád szerint a vádlottak 2021. január 7. és 2022. szeptember 1. között országszerte több idős- és szociális otthonban lakó ápoltnak, valamint magánszemélyeknek a személyes és egészségügyi adatait szerezték meg, majd az orvosszakmai szabályok megszegésével, a szükséges orvosi vizsgálatok elvégzése és az érintett személyek tudta nélkül valótlan tartalmú vényeket állítottak ki, gyógyászati segédeszközöket felírva a „betegeknek”.

Az így kiállított orvosi vények alapján a segédeszközöket gyártó cég legyártotta a társadalombiztosítási támogatással rendelkező ortopéd gyógycipők egy részét, esetenként azonban nem a jogszabályi előírásoknak megfelelő segédeszközt készítettek, olykor pedig a terméket a vényen szereplő személy meg sem kapta.

A cég vezetőinek iránymutatása alapján a társaság alkalmazottja a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől megigényelte a gyógyászati termékek után járó támogatási összegeket, melyet részükre a NEAK ki is utalt.

Az orvosok a valótlan tartalmú vények felírásáért a cégtől jutalékot, esetenként nagyobb összegű készpénzt, nagy értékű mobiltelefonokat és szórakoztató elektronikai eszközöket is kaptak.

A vádlottak tevékenységüket hierarchikus szervezetben, összehangoltan, konspiratív módon követték el. A bűnszervezet az 1664 személynek jogosulatlanul felírt 2300 ortopéd gyógycipő – melyből 886 fő a jogszabálynak nem ortopéd lábbelit, hanem egyszerű papucsot, 73 fő pedig semmit sem kapott – után 192.128.073.-Ft támogatást vett fel a NEAK-tól, ekkora vagyoni hátrányt okozva az ország költségvetésének.

A Nógrád Vármegyei Főügyészség a két érintett cég vezetőjével, a két szakorvossal, a három orvosasszisztenssel és az egyik cég menedzserével szemben költségvetési csalás, különleges adatra elkövetett személyes adattal visszaélés, hamis magánokirat felhasználása, vesztegetés és közfeladati helyzettel visszaélés miatt emelt vádat. Vádiratában végrehajtandó szabadságvesztés kiszabása mellett pénzbüntetés, közügyektől eltiltás, az orvosok és asszisztenseik vonatkozásában az egészségügyi foglalkozástól eltiltás, a cégvezetőkkel szemben a gazdasági társaság vezető tisztségétől eltiltás alkalmazását, valamint vagyonelkobzás elrendelését indítványozta.

Az ügyben a Balassagyarmati Törvényszék dönt.

Legújabb cikkek

Programok