spot_img

In memoriam dr. Kiss Tamás

2025. ápr. 18.

Életének 90. évében, méltósággal viselt, hosszú betegeskedés után elhunyt dr. Kiss Tamás, Balassagyarmat díszpolgára, városunk egykori alpolgármestere, 1956-os hős.

Kiss Tamás 1934-ben született Tapolcán. Gyermekkorát Balatonedericsen töltötte pedagógus szüleivel. Egy évig a csepeli vasműben dolgozott, majd a Szegedi Tudományegyetem természettudományi, később jogi karán tanult.

1956 októberében a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetségének alapító vezetője és vezérszónoka volt. A rendezvényeiken megfogalmazott követelések lettek később az 1956-os forradalom és szabadságharc országos követelései. E szerepén túl 1956. október 27-től nemzetőrként a forradalom rendfenntartásában is részt vett, a szovjetek bevonulásáig aktív maradt. 1957 áprilisában letartóztatták, egyetemi szövetségének perében elsőrendű vádlott volt, első fokon 8 év, majd 5 év börtönre ítélték. Az egyetemről kizárták.

1960-ban a váci börtönből szabadult amnesztiával. Segédmunkásként, aztán raktárosként dolgozott Budapesten. 1962-ben Balassagyarmatra költözött, családot alapított. Először itt is segédmunkás volt, majd könyvelő. Jogi tanulmányait 1976-ban tudta befejezni. A diploma megszerzése után üzemi jogtanácsos lett.

1990-ben Balassagyarmat első demokratikusan választott önkormányzatában alpolgármester lett. Dr. Németh György polgármesterrel közösen dolgoztak a helyi gáz- és ivóvízhálózat befejezésén; a kórházi pszichiátriai osztály hatalmas épülete és a strand felújításának és újranyitásának véghez vitele is a nevükhöz kötődik.

Az önkormányzati ciklus végén nyugdíjba ment, de a közéletben aktív volt. Számos kitüntetés tulajdonosa: 1956-os emlékérem, Maléter Pál Emlékérem, Nagy Imre Érdemrend, Tőkés László-díj, tovább Balatonederics díszpolgára, Szeged és Balassagyarmat Pro Urbe díjasa, Balassagyarmat díszpolgára, valamint megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti Keresztjét is.

1996–1999 között a miniszterelnöki kabinet politikai üldözöttekért felelős főtanácsadója, 2002-től a Politikai Foglyok Országos Szövetségének alelnöke. Küldetésének tartotta az ’56-os forradalom és szabadságharc eszméinek továbbéltetését, járta az országot, előadásokat tartva az iskolákban.

Isten nyugosztalja, emlékét megőrizzük!

Egy hónappal ezelőtt – súlyos betegségei miatt – a Gyarmati Hírek két évvel ezelőtti interjúját közöltük:

Legújabb cikkek

Programok