spot_img

Takács Lilla: Az állhatatosságnak meglesz a gyümölcse!

2024. okt. 7.

Hatalmas megtiszteltetés érte Takács Lilla Fiatal Példakép díjjal elismert balassagyarmati operaénekesnőt, aki egyedüli magyarként képviselhette hazánkat a lengyelországi Lublinban megrendezésre került 4. International Antonina Campi Vocal Competition énekversenyen.

Erős nemzetközi mezőnyben, többségében szláv énekesek között léptél színpadra, akik genetikailag és a nyelvi sajátosságaik miatt rendkívüli hangi adottságaikról ismertek…

Ezért is volt hatalmas megtiszteltetés, hogy kvalifikáltak a megmérettetésre. A válogatás online, videofelvételek alapján történt. A negyvenhét versenyző között amerikaiak, koreaiak, kínaiak, ukránok és persze nagyrészt lengyelek is szerepeltek. A lengyel és német szakemberekből álló zsűri értékelte az énektechnikát, előadásmódot, zenei stílusosságot és az énekesek színpadi kiállását is.

Szakmailag sokat kaptál a versenytől…

Nagyon érdekes belelátni más népek kultúrájába, nyelvébe, zenéjébe. Arra törekszem, hogy minél szélesebb képet kapjak Európa országainak hagyományairól, ezért mindig igyekszem olyan versenyeket, meghallgatásokat megpályázni, amiket összeköthetek valami újnak a felfedezésével. Lengyelország azért is szerepelt céljaim között, mert idén elnyertem a Wacław Felczak Alapítvány egy éves ifjú nagyköveti ösztöndíját. Az Alapítvány a lengyel kultúra népszerűsítésével és a lengyel-magyar barátság megerősítésével foglalkozik. A versenyen megismerhettem a lengyel operarepertoár egy részét, melyekre sosem bukkantam volna rá, ha nincs ez a lehetőség. Helyezést ugyan nem értem el, de számomra már az is nyeremény, hogy bejutottam egy ilyen rangos megmérettetésre, nemzetközi kapcsolatokat építettem és számos pozitív visszajelzést kaptam a zsűritől. Többen is kiemelték, hogy minden egyes szavamat értették éneklés közben, ami nem jellemző a szoprán énekesek között.

A versenyen W. A. Mozart Idomeneo című operájából Ilia áriáját, illetve Annuska románcát adtad elő C. M. Weber Bűvös vadászából.

Jól éreztem magam a színpadon, úgy gondolom, hogy sikerült átadnom a művek hangulatát, érzelmeit, énektechnikailag is megoldottam a lehetséges nehézségeket. A zongorakísérőm, Olga Tsymbaluk fantasztikusan játszott annak ellenére, hogy csak egy próba lehetőségünk volt a verseny előtt. Emberileg és szakmailag is rengeteget segített a színpadon, pozitív energiája és támogatása átlendített a kezdeti izgalmakon.

A közeljövőben is számos szerepben láthatunk.

Május 5-én a Csányi Valéria vezette Koncertmuzsika Zenekar közreműködésével debütálok Kacsóh Pongrác János vitéz című daljátékában, ahol a Francia királylány és a Mostoha szerepét is én alakítom. Az előadás a budapesti Láng Művelődési Központban lesz látható, a belépés ingyenes. A nyár folyamán tervezzük előadni Balassagyarmaton a KorTársulat Függőségeink – régen és ma című produkcióját, amely két szcenírozott zenés darabot, a Bach Kávékantátát és a Menotti Telefont foglalja magában. Jómagam utóbbiban alakítom majd a telefonfüggő Lucy szerepét. A már korábban említett Wacław Felczak Alapítvány ösztöndíjasaként azt vállaltam, hogy magyar nyelvű lemezt készítek F. Chopin Magyarország kevéssé ismert Lengyel dalok című ciklusából. Az albumot Ember Péter hangstúdiójában fogjuk rögzíteni, majd tervezünk egy balassagyarmati bemutató hangversenyt is.

Az elkövetkező időszak is mozgalmas…

A legtöbb figyelmemet most az énekművész-tanári portfólióm és államvizsgám köti le, emellett tanítok a salgótarjáni Váczi Gyula Alapfokú Művészeti Iskolában. Utazom az olaszországi Bergamoba, ahová az ott született G. Donizettiről elnevezett Donizetti Színház meghívására megyek előénekelni egy szerepre. A csekély fennmaradó szabadidőmet gyakorlással töltöm, mert hiszek abban, hogy a kemény munkának és állhatatosságnak meglesz a gyümölcse!

Zábrádi Dorottya
Fotók: Ewa Zielonka

Legújabb cikkek

Programok